Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2013

12η αγ.: "Αγγλική" ισοπαλία στο Μέρσεϊσαϊντ, ξεφεύγει η Άρσεναλ

Ο Κέβιν Μιραλάς άνοιξε τον δρόμο και ο Ντάνιελ Στάριτζ τον έκλεισε σε ένα από τα πιο θεαματικά ντέρμπι της σεζόν, το Μέρσεϊσαϊντ χωρίστηκε με όλους τους δυνατούς τρόπους στα δύο. Έβερτον και Λίβερπουλ αποκόμισαν από ένα βαθμό μετά από την ισοπαλία 3-3 στο "Γκούντισον Παρκ" για την 12η αγωνιστική της Premier League. Το ντέρμπι κορυφής βρήκε νικήτρια την Άρσεναλ, η οποία υπέταξε 2-0 τη Σαουθάμπτον και ξέφυγε στον πίνακα της βαθμολογίας.
Γκολ, θέαμα, μαρκαρίσματα και πολύ ντέρμπι. Έβερτον και Λίβερπουλξεδίπλωσαν τον καλύτερο εαυτό τους ανά διαστήματα και μοιράστηκαν από έναν βαθμό στο 3-3 του "Γκούντισον Παρκ". Το γκολ του Ντάνιελ Στάριτζ που πέρασε στο ματς ως αλλαγή στέρησε μία ανέλπιστη νίκη από τα "ζαχαρωτά", που χάρη στη δική τους "αιχμή του δόρατος", τον Ρομέλου Λουκάκου, ανέτρεψαν τα δεδομένα ένα τέταρτο πριν από τη λήξη του ματς. Ο δανεικός επιθετικός από την Τσέλσι έμεινε αμαρκάριστος σε δύο περιπτώσεις στο 72' και στο 82' και "εκτέλεσε" και τις δύο φορές τον Βέλγο συμπατριώτη του στην εστία των φιλοξενουμένων, Σιμόν Μινιολέ.
Το τέλος του ματς ήταν το ίδιο συναρπαστικό με την αρχή. Ο Φελίπε Κουτίνιο άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό για την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς για να ισοφαρίσει 3 λεπτά αργότερα ο Κέβιν Μιραλάς. Ένα φάουλ του συνήθη υπόπτου Λουίς Σουάρες (έφτασε τα 9 γκολ, όσα κι ο Στάριτζ) ανέκτησε το προβάδισμα για τους "κόκκινους", αλλά λίγο έλειψε να αποχωρήσει με σοβαρό τραυματισμό, όταν ο Μιραλάς τον κλώτσησε με τις τάπες στο γόνατο. Ο πρώην άσος του Ολυμπιακού γλίτωσε την αποβολή, ο Ουρουγουανός τον τραυματισμό, η Έβερτον την ήττα μετά από χαμένο τετ α τετ του Τζο Άλεν και το συγκλονιστικό φινάλε άφησε και τις δύο ομάδες απογοητευμένες.
Έβερτον (4-2-3-1): Χάουαρντ, Κόουλμαν, Τζαγκιέλκα, Ντεστέν, Μπέινς (50' Ντεουλοφέου), Μακάρθι, Μπάρι, Μιραλάς (88' Όσμαν), Μπάρκλεϊ, Πίενααρ (83' Στόουνς), Λουκάκου
Λίβερπουλ (4-3-3): Μινιολέ, Τζόνσον, Σκέρτελ, Άγκερ, Φλάναγκαν, Τζέραρντ, Λούκας (79' Στάριτζ), Άλεν (68' Μόουζες), Χέντερσον, Σουάρες, Κουτίνιο

Ο Ολιβιέ Ζιρού σημείωσε 2 τέρματα στην καλύτερη άμυνα της κατηγορίας και η Άρσεναλ υπέταξε την Σαουθάμπτον με 2-0, παραμένοντας στην κορυφή του πίνακα της βαθμολογίας μετά από 12 αγωνιστικές, αυξάνοντας ταυτόχρονα την απόσταση από τον ανταγωνισμό στους 4 πόντους. Ο Άρτουρ Μπόρουτς ευθύνεται εν πολλοίς γι' αυτήν την εξέλιξη, αφού οι ντρίμπλες του απέναντι στον Γάλλο φορ του βγήκαν σε κακό. Ο πρώην αρχισκόρερ της Ligue 1 του έκλεψε την μπάλα, άνοιξε το σκορ και "σφράγισε" καθ' αυτόν τον τρόπο την κυριαρχία των "κανονιέρηδων" σε αυτό το σημείο του αγώνα.

Εάν οι Τζακ Γουίλσιερ και Άαρον Ράμσεϊ ήταν πιο εύστοχοι και δεν έστελναν την μπάλα στο δοκάρι, οι Λονδρέζοι θα είχαν "κλειδώσει" τη νίκη από νωρίς. Αντιθέτως, επέτρεψαν στους παίκτες του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο να αντιδράσουν και να φτάσουν κοντά στην ισοφάριση με τους προσφάτως Άγγλους διεθνείς Άνταμ Λαλάνα και Τζέι Ροντρίγκες. Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι κι ο Ζιρού ευστόχησε γράφοντας το τελικό 2-0 σε ένα παιχνίδι που καθυστέρησε ένα τέταρτο να αρχίσει λόγω προβλημάτων στο μετρό έξω από το γήπεδο.
Άρσεναλ (4-2-3-1): Στσέσνι, Σανιά, Μερτεζάκερ, Κοσιελνί, Γκιμπς, Ράμσεϊ, Αρτέτα (74' Ροσίτσκι), Γουίλσιερ, Εζίλ (81' Μονρεάλ), Καθόρλα (70' Γουόλκοτ), Ζιρού
Σαουθάμπτον (4-2-3-1): Μπόρουτς, Κλάιν, Φόντε, Χούιφελντ, Σο (46' Ντέιβις), Γουανιάμα, Σνεντερλέν, Γουόρντ Πρόουζ, Ροντρίγκες, Λαλάνα (54' Οσβάλντο), Λάμπερτ

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Σημείωση: Μόνο ένα μέλος αυτού του ιστολογίου μπορεί να αναρτήσει σχόλιο.

Απλοί τρόποι να ενισχύσετε το ανοσοποιητικό σύστημα του παιδιού

ΠΑΙΔΙ  |  10 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2020 | 06:00  |  IMOMMY TEAM Ειδικά αυτήν την περίοδο που η πανδημία του κοροναϊού απειλεί την υγεία ...